Головбух: Бюджет, 2015: Формуємо Звіт з ЄСВ у програмі «Парус»

 

www.parus.ua > Пресса о Парусе

Все публикации

Головбух: Бюджет, 2015: Формуємо Звіт з ЄСВ у програмі «Парус»

Головбух: Бюджет, №24, 29.06.2015

Федоренко Юлія

Бухгалтери бюджетних установ за травень відзвітували вже за оновленою формою Звіту з ЄСВ, тобто з урахуванням останніх законодавчих змін. Та попри це, порядок її заповнення продовжує викликати запитання. Тож розглянемо нині особливості автоматизованого - за допомогою системи «Парус-Бюджет» - заповнення Звіту з ЄСВ

 

 
 
 
 
Бухгалтери бюджетних установ у червні вперше відзвітували за оновленою формою Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма №Д4; далі — Звіт з ЄСВ), що є додатком 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звiту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі — Порядок №435).
Та не всі працівники, на яких покладено обов’язки з формування та подання Звіту з ЄСВ, змогли самостійно розібратися з усіма запровадженими у звітності новаціями, а особливо — в питаннях автоматизованого її заповнення.
 
Тож далі розглянемо, як сформувати Звіт з ЄСВ у програмі «Парус». А для цього разом виконаємо налаштування таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам» (далі — Таблиця №6) Звіту з ЄСВ у модулі«Заробітна плата» системи «Парус-Бюджет» (далі — Система).
Для початку — звернімося до конкретної ситуації.
Розділи, задіяні у формуванні Звіту з ЄСВ
Рис. 1. Розділи, задіяні у формуванні Звіту з ЄСВ
 
СИТУАЦІЯ. Бухгалтер бюджетної установи має сформувати Звіт з ЄСВ за червень 2015 року за такими працівниками:
 • Єфименко В. М. — за основним місцем роботи працює на 0,5 ставки (неповний робочий день). У червні йому нараховано зарплату в розмірі 1000 грн.;
 • Мамчур С. І. — за основним місцем роботи працював на повну ставку (оклад 2800 грн.), був призваний на військову службу за призовом під час мобілізації з 15.04.2015. У червні йому нараховано середню заробітну плату в розмірі 2686 грн.;
 • Степаненко Т. В. — за основним місцем роботи працює на повну ставку (оклад 2500 грн.). У червні їй нараховано виплати за листком непрацездатності за період з 02.06.2015 по 12.06.2015 та посадовий оклад за 14 робочих днів.
Потрібно відобразити всі відомості про цих працівників у Звіті з ЄСВ за червень.
 
РІШЕННЯ. Нам потрібно виконати налаштування Звіту з ЄСВ у Системі.
 
Наразі ми не будемо детально розглядати порядок нарахування заробітної плати. Зупинимося лише на нюансах, що стосуються формування звітності.
З огляду на запроваджені Порядком №435 нововведення щодо відображення у Таблиці 6 єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), нарахованого на заробітну плату, розглянемо налаштування саме цих нарахувань.
 
Налаштування фондів
 
Насамперед зазначимо, що у модулі «Заробітна плата» програми «Парус-Бюджет» суму ЄСВ, нарахованого на заробітну плату, називають фонди.
Відкрийте розділ Словники → Настройка фондів. Словник призначений для створення рядків настройок нарахування фондів для всіх категорій платників (рис. 2). 
Словник Настройка фондів
Рис. 2. Словник Настройка фондів
 
Розглянемо порядок налаштування нарахування ЄСВ за ставкою 36,3% для бюджетних установ до фонду на загальних підставах.
Загальна сума фонду розраховується виходячи з сум, нарахованих працівнику. При цьому аналізують суми видів виплат, зазначених у списках Вхідні виплати та Податкові таблиці фонду (рис. 3).
Настройка фонду: Основні параметри
Рис. 3. Настройка фонду: Основні параметри
Настройка фонду. Додаткові настройки
Рис. 4. Настройка фонду. Додаткові настройки
 
Для відображення в Звіті з ЄСВ донарахування ЄСВ до розміру мінімального внеску необхідно на закладинці Додаткові настройки встановити прапорець біля показника Сума фонду в розмірі не менше мінімального внеску.
 
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не забувайте зберігати внесені дані.
 
Розрахунок фондів
 
Для розрахунку фондів слід дотримуватися наведеної черговості дій.
1. Перейдіть до розділу Особові рахунки. Встановіть розрахунковий період — червень 2015.
Припустимо, що розрахунок нарахувань/утримань за поточний місяць вже виконано.
2. Для масового розрахунку нарахувань за всіма працівниками оберіть у головному меню Функції  Формування фондів (рис. 1). Відкриється форма, в якій встановіть параметри розрахунку, зображені на рис. 5. Виконайте розрахунок.
Виконання команди Формування фондів
Рис. 5. Виконання команди Формування фондів
 
3. У розділі Особові рахунки, перегляньте результат формування фондів за працівником Єфименком В. М. за допомогою команди контекстного меню (далі — КМ) Фонди або натиснувши F(рис. 6).
4. На рис. 7 наведено розрахунок суми ЄСВ, нарахованого на зарплату працівника Єфименка В. М., у якого дохід менше мінімальної зарплати. Такий розрахунок можливий завдяки налаштуванню, відображеному на рис. 4.
Виклик команди Фонди через КМ
Рис. 6. Виклик команди Фонди через КМ
Фонди: Виправлення: формування суми ЄСВ, якщо зарплата працівника менше мінімальної
Рис. 7. Фонди: Виправлення: формування суми ЄСВ, якщо зарплата працівника менше мінімальної
 
Інформацію про нарахування/утримання за усіма трьома працівниками для зручності наведемо у звіті Архівна відомість (КМ Друк документа  Архівна відомість). На рис. 8 цей звіт завантажено у програму MS Excel.
Архівна відомість за червень
Рис. 8. Архівна відомість за червень
 
Налаштовуємо Таблицю 6
 
Тепер перейдемо до відображення розрахованих сум у Таблиці 6.
 
У головному меню Системи (рис. 1) оберіть Звіти → Персоніфікований облік → Місячна персоніфікація (ЄСВ) → Нарахований заробіток застрахованих осіб (ЄСВ). Відкриється форма, яку зображено на рис. 9.
Нарахований заробіток застрахованихосіб (ЄСВ). Основні параметри
Рис. 9. Нарахований заробіток застрахованихосіб (ЄСВ). Основні параметри
 
Перейдіть на закладинку Розрахункові дані (рис. 10). Тут відображаються всі види утримань ЄСВ, які використовуються в установі.
Розглянемо налаштування Таблиці 6 на прикладі ЄСВ із заробітної плати (загальн.).
Нарахований заробіток застрахованих осіб (ЄСВ). Розрахункові дані
Рис. 10. Нарахований заробіток застрахованих осіб (ЄСВ). Розрахункові дані
 
Оберіть рядок ЄСВ із заробітної плати (загальн.), натисніть Виправити. До уваги візьміть такі налаштування (рис. 11):
 • Пріоритет — це поле використовується для визначення послідовності оброблення записів розрахункових даних;
 • Найменування — вказується назва настройки;
 • Види оплат — у полі позначається утримання, за параметрами якого виконуватиметься розрахунок сум для Звіту з ЄСВ (у нашій ситуації — утримання 718);
 • Визначати код застрахованої особи за значенням із ОР — значення коду застрахованої особи для цього рядка братиметься з особового рахунку (ОР), якщо перемикач встановлений. Якщо ж він не встановлений — значення коду застрахованої особи визначається в полі Код категорії застрахованої особи;
 • Код категорії застрахованої особи — значення заповнюється з відповідного розділу словника загальних понять. Це поле використовується, наприклад, для визначення коду застрахованої особи за виплатами сум лікарняних;
 • Види оплат за тимчасовою непрацездатністю, Види оплат без збереження заробітної плати — у цих полях указуються види виплат, за якими розраховуються дані про кількість календарних днів, що не відпрацьовані унаслідок тимчасової непрацездатності та/або за які працівнику заробітна плата не зберігається;
 • Окремі рядки із доходів за інші періоди — якщо в цьому списку є вказані види оплат, то вони виділяються окремими рядками за період їх нарахувань, а нараховані фонди та утримання ЄСВ розподіляються пропорційно;
 • Фонди — за вказаними фондами в Звіті з ЄСВ визначається сума нарахувань на заробітну плату (у нашій ситуації — позначають пробілом рядок налаштувань 8 ЄСВ з. Єдиний соцвнесок заг);
 • Види оплат відпускних — у полі вказуються відповідні види оплат відпускних. У Звіті з ЄСВ суми нарахованих відпускних відображатимуться окремим рядком від доходу у вигляді заробітної плати з типом нарахування «10».
Після того, як усі налаштування виконані, їх потрібно зберегти.
Розрахункові дані персоніфікації ЄСВ: Виправлення
Рис. 11. Розрахункові дані персоніфікації ЄСВ: Виправлення
 
Для Визначення ознаки неповного робочого часу перейдіть на закладинку Додаткові дані (рис. 12). Установіть прапорець у полі За ставкою із постійних виплат.
У полі Види оплат — оберіть зі списку виплати, за якими визначається ставка (в нашій ситуації — Оклад №1 (див. рис. №7)).
Налаштування Додаткових даних
Рис. 12. Налаштування Додаткових даних
 
Відображення внесених даних у Таблиці 6 Звіту з ЄСВ
 
За потреби заповніть дані на закладинці Спецстаж.
Натисніть Почати. За допомогою програми MS Excel на екран буде завантажено Таблицю 6 Звіту з ЄСВ (рис. 13).
Таблиця 6 Звіту з ЄСВ
Рис. 13. Таблиця 6 Звіту з ЄСВ
 
Проаналізуємо відображені в Таблиці 6 Звіту з ЄСВ дані.
Відомості про Єфименка В. Ізазначаються двома рядками, а саме:
 • у рядку 1 — кількість календарних днів перебування у трудових відносинах з установою (30 днів), нарахована заробітна плата (1000,00 грн.), а також утримання ЄСВ із зарплати працівника (36,00 грн.) та нарахування ЄСВ на зарплату (363,00 грн.). У графі 24 — ознака неповного робочого часу «1»;
 • у рядку 2 — код типу нарахувань «13», до нарахована різниця між розміром мінімальної зарплати та фактично нарахованою зарплатою (218,00 грн.), на яку, відповідно, нарахований ЄСВ (79,13 грн.).
Єдиним рядком у Таблиці 6 Звіту з ЄСВ наведені відомості про Мамчура В. І. А саме у рядку 3 відображені:
 • код категорії застрахованої особи «48». Нагадаємо, що код «48» проставляється у разі, якщо найманий працівник призваний на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, і йому проводяться компенсаційні виплати;
 • кількість календарних днів перебування у трудових відносинах з установою (30 днів);
 • сума нарахованого середнього заробітку (2686,00 грн.), на яку ЄСВ не нараховується і, відповідно, — не утримується.
Відомості про Степаненко Т.В. також відображаються двома рядками, а саме:
 • у рядку 4 — кількість календарних днів перебування у трудових відносинах з установою (30 днів), нарахована заробітна плата (1590,91 грн.); утриманий ЄСВ із зарплати (57,27 грн.) та нарахований ЄСВ на зарплату працівника (577,50 грн.);
 • у рядку 5 — код категорії застрахованої особи «29»; кількість календарних днів тимчасової непрацездатності (10 днів), нараховані виплати за листком непрацездатності (476,19 грн.), а також утриманий з цієї суми ЄСВ (9,52 грн.) та нарахований на неї ЄСВ (158,10 грн.).
Варто зазначити, що у цій публікації ми розповіли лише про те, як сформувати та надрукувати Таблицю 6 Звіту з ЄСВ. Але модуль «Заробітна плата» Системи надає можливість сформувати повний пакет звітності для подання в електронному вигляді. Для цього перебуваючи у формі Нарахований заробіток застрахованих осіб (ЄСВ) (рис. 10), слід перейти на закладинку Зовнішні файли та виконати налаштування, зображені на рис. 14.
Сформовані таблиці Звіту з ЄСВ у XML-форматі будуть збережені у папку PFU201506 для подальшого подання звітності засобами електронного зв’язку.
Формування звіту з ЄСВ у XML-форматі
Рис. 14. Формування звіту з ЄСВ у XML-форматі
 
РЕЗЮМУЄМО. Як бачимо, за допомогою модуля «Заробітна плата» системи «Парус-Бюджет» бухгалтер бюджетної установи завжди має змогу вчасно сформувати всю низку потрібних звітів. А переваги автоматизованого розрахунку та обліку нададуть йому можливість швидко та без помилок сформувати звітність з урахуванням усіх законодавчих змін.

Юлія Федоренко - головний методист группы компаний "Парус", спеціально для журналу "Головбух: Бюджет".

Більше публікацій та новин компанії

Зверніть увагу!

Шановні клієнти, на нашому сайті працює розділ, Консультаційна лінія для бухгалтерів бюджетних організацій, де Ви можете отримати відповіді на запитання щодо бухгалтерського обліку в бюджетних організаціях. 

 

Головбух: Бюджет, №24, 29 червня 2015 року

наверх
Авторизация
Подiлитися 
 
РУС УКР