Программное обеспечение для автоматизации и управления предприятиями и государственными учреждениями

 

www.parus.ua > Поддержка > Методконсультация по Зарплате

Вернуться в список вопросов

Працівник виключений зі списків у звязку зі смертю з виплатою грошової компенсації за не використані дні та нарахуванням лікарняного листа. Які проводять відрахування з нарахованої суми та хто повинен її отримати?

[]

 Відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.
Тобто виплата всіх належних померлому працівнику сум має виконуватись родичам померлого в день звернення. Якщо ніхто з родичів померлого до підприємства не звернеться, заробітна плата включається до складу спадщини. В такому випадку отримати її зможуть лише спадкоємці на підставі свідоцтва про спадщину.
Заробітна плата померлого працівника нараховується за фактично відпрацьований ним у місяці смерті час. В тому числі до складу ФОП входить грошова компенсації за невикористані дні щорічних відпусток (основні та додаткові), а також за додаткові відпустки на дітей.
Окремо зазначимо, що відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону "Про відпустки" відрахування із заробітної плати за невідпрацьовані дні відпустки у разі смерті працівника не провадять. Тобто, якщо померлий працівник використав відпустки більше, ніж встиг заробити, то сторнувати зайво нараховані відпускні при припиненні трудових відносин такому працівнику не потрібно.
Стосовно нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності. Так як д атою припинення трудових відносин буде дата смерті, то до припинення трудових відносин працівник був застрахованою особою, а відтак за дні, коли він був застрахованою особою, включаючи день смерті, підприємство має виплатити лікарняні. Виплата допомоги за рахунок фонду соціального страхування відбувається після надходження коштів від ФСС на спеціальний рахунок.

Оподаткування виплат померлого працівника виконується на загальних підставах, тобто виплати оподатковуються ПДФО і військовим збором, а також нараховується ЄСВ.
Відповідно до п. 162.3 статті 162 Податкового кодексу України (далі, ПК), у разі смерті платника податків, ПДФО за останній податковий період утримується з нарахованих на його користь доходів. При цьому останнім податковим періодом уважається період, який закінчується днем його смерті. Тобто суми зарплати за фактично відпрацьований в останньому місяці час, включаючи день смерті, компенсації за невикористану відпустку, допомоги з тимчасової непрацездатності включаються до загального місячного оподатковуваного доходу працівника і підлягають оподаткуванню ПДФО на загальних підставах. Також, якщо працівник мав право на застосування ПСП, то це право зберігається і в місяці смерті працівника, за умови, що нарахована заробітна плата не перевищує максимальної суми для застосування ПСП.
Відповідно до пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК, об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, що підлягають обкладенню ПДФО. Тобто із сум, нарахованих при остаточному розрахунку, слід утримати і військовий збір за ставкою 1,5 %.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", базою для нарахування ЄСВ є сума нарахованої зарплати, включаючи основну і додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а також суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності. Перелік виплат, на які не нараховується ЄСВ, затверджений постановою КМУ від 22.12.10 р. № 1170. Тобто зарплата за фактично відпрацьований час у місяці звільнення, а також грошова компенсація за всі дні не використаної працівником відпустки є базою для нарахування ЄСВ.

Авторизация
Подiлитися 
 
РУС УКР